Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/gazetefx/public_html/Includes/Functions.php on line 149
Türkiye'nin yeni Başbakanı Ahmet Davutoğlu oldu haberi Gazete FX

Türkiye'nin yeni Başbakanı Ahmet Davutoğlu oldu

Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AK Parti'de bir numaralı koltuğa oturacak isim belli oldu: Ahmet Davutoğlu. Parti'nin yeni Genel Başkanı ve Türkiye'nin yeni Başbakanını, Tayyip Erdoğan açıkladı.

Türkiye'nin yeni Başbakanı Ahmet Davutoğlu olduPolitika

AK Parti MYK toplantısının ardından belirlenen yeni Genel Başkan ve Başbakan, Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erdoğan'dan boşalacak AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık koltuğuna oturacak.
 
Erdoğan, Davutoğlu ismini açıklarken "Kardeşim Ahmet Davutoğlu" ifadesini kullandı.
 
Erdoğan "Kongrede delegelerimizin takdiriyle genel başkan olması durumunda Türkiye Cumhuriyetinin 62. hükümetinin Başbakan adayı da belki biraz acele ediyorum ama, aynı şekilde mevcut Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu'dur" dedi.
 
"Paralel yapıyla mücadele azmi belirleyici oldu"
 
Erdoğan, Ahmet Davutoğlu'nun belirlenmesinde "paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı etkili olmuştur" dedi.
 
Kongre 27 Ağustos'ta
 
Davutoğlu'nun genel başkanlığı 27 Ağustos'taki AK Parti Kongresi'nde resmileşecek.
 
Kongrede parti yönetimi tarafından belirlenen isim dışında aday çıkması beklenmiyor.
 
Erdoğan, cumhurbaşkanlığı görevini Gül'den devralacağı 29 Ağustos'tan sonra da Davutoğlu'na yeni hükümeti kurmakla görevlendirecek.
 
"Her kademede istişareler yaptık"
 
Erdoğan, Davutoğlu ismini açıkladığı konuşmasında şunları söyledi:
 
"Bu süreçte birçok isim öne çıktı. Bütün istişare kurullarında öne çıkan her isim bizim için önemli isimlerdir. Partimiz içinden genel başkanlık ve başbakanlık görevine layık birçok isim çıkmıştır. Bu da bizim için gurur vericidir. "Kim var" dendiğinde bu davayı omuzlama gücüne ve liyakatına sahip çok sayıda arkadaşımız olduğunu görüyorum. Bir değil, iki değil, çok sayıda arkadaşımız bu göreve önerildi. Süreci, kardeşlik hukuku içerisinde bir noktaya getirdik."
 
"Çok sayıda şey yazıldı, çizildi ama biz duymadık. Çünkü bu hareketin birliği her şeyden önemlidir. Partimiz içinde nifak çıkması için ellerini ovuşturanlar oldu. Partimiz içinde çatlak çıkarmak için gayret gösterenler oldu. Bunların hepsini biliyoruz. Bu tuzakların hiçbirine düşmedik. Bu süreci kardeşlik hukukuyla bu noktaya getirdik. Asıl imtihan olağanüstü genel kurulun ardından başlayacak. Yeni genel başkan ve onun çalışma arkadaşları önemli bir süreçten geçecektir. Bu teşkilat yeni genel başkanına sahip çıkacak ve başarısı için her türlü fedeakarlığı gösterecektir."

21.08.2014 19:23 - [239336]

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Türkiye, Başbakanı, Ahmet, Davutoğlu