Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/gazetefx/public_html/Includes/Functions.php on line 149
Kaybeden ABD değil, AB olacak haberi Gazete FX

Kaybeden ABD değil, AB olacak

Uzmanlara göre, Rusya'nın Batı"ya karşı aldığı yaptırım kararları 1 yıllık olsa da, bunun AB"ye faturası ağır olacak. Rusya"nın ambargo kararlarını RS FM'de değerlendiren Aydınlık Gazetesi yazarı Hasan Böğün, Ankara'nın Brüksel'den gelen uyarılara karşın, Moskova ile ticari ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Kaybeden ABD değil, AB olacakDünya

Rusya, kendisine yaptırım uygulayan Batılı ülkelere yönelik ithalat yasaklarında yeni düzenlemeye gitti. Ambargo listesinden bazı tarım ürünleri çıkarıldı. Buna göre, Rusya"nın ABD, AB, Kanada, Avustralya ve Norveç'e uyguladığı gıda ithalatı ambargosu, son değişiklikle birlikte sadece et, süt, meyve ve sebze ürünlerini kapsayacak.

Ambargo bir yıl devam edecek. Uzmanlar, Rusya"nın Avrupa Birliği"ne uyguladığı gıda ambargosunun Birlik"e yıllık maliyetinin 9 milyar doları bulabileceğini belirtiyor.

Peki, Rusya'nın ambargosu, "BRİCS ile Avrupa arasında köprü olmak" ilkesine sarılan Almanya'yı zor durumda bırakacak bir adım mı? Berlin, kendisinden uzak bir Moskova'yı siyaseten göğüsleyebilir mi?
Aydınlık Gazetesi yazarı Hasan Böğün, RS FM"de yanıtladı.

“ABD, RUSYA"YI EKONOMİK OLARAK SARSMAK İÇİN SAVAŞ AÇTI”

Siyasetle savaşın aslında birbirinin devamı olduğunu belirten Hasan Böğün, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu açıdan baktığınız zaman, aslında ambargo bir tür savaştır. ABD, Rusya"ya ekonomik bakımdan bir çökertme yaşatmak için bir savaş açmıştır ama bu savaşı Avrupa üzerinden yürütmektedir. ABD"nin burada hiçbir kaybı olmayacak ama savaşın bir kaybedeni olacaksa bu Avrupa Birliği olacak. Avrupa da bunun farkında zaten. En son Slovakya Başbakanı"nın açıklaması var: "Biz kurbanlık koyun değiliz" diyor. Avusturya, Sırbistan, Bulgaristan, Macaristan var. Bütün bunlar, ambargoyu reddeden ülkeler. Almanya da aslında ambargoya gönüllü olarak katılan bir ülke değil. Alman sanayicileri ve büyük iş çevreleri Rusya"ya ambargo uygulanmasına şiddetle karşılar. Çünkü Alman sanayisi için Rusya çok büyük bir pazar. Ambargo konulduğu zaman bütün bunlar Almanya"nın başına patlayacak. Almanya ile Rusya arasında 110 milyon dolarlık bir ticaret hacmi var. Dolayısıyla Almanya, ambargolardan rahatsız ama eski müttefiklik ilişkileri var. Bu ilişkiler dolayısıyla kaçınılmaz olarak bazı şeylere "evet" diyorlar ama öte yandan bunu değiştirme yönünde eğilimler de çok yüksek. Mesela en son geçtiğimiz hafta Almanya Dışişleri Bakanı"nın Berlin"de önayak olduğu Ukrayna toplantısından bir yol haritası çıkmıştı. O yol haritası üzerinde Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya uzlaşmaya vardı ve eğer o yol haritası uygulanırsa Ukrayna sorunu hızla çözüme doğru gidecektir ve ambargolar da gereksiz hale gelecektir. Ama ABD bunu istemiyor. Onun kararı kesin. Ukrayna, NATO üyesi olmayı ve Rusya sınırına füze kalkanı konuşlandırmayı kabul edene kadar bu politikasını sürdürecek. Dolayısıyla, Ukrayna meselesi ABD ile Avrupa arasında bir mesele haline gelmiş vaziyette ve bu eninde sonunda Avrupa"nın kendisini ABD"nin bu politikalarından uzaklaştırmasına yardımcı olacak."

“TÜRKİYE, BRÜKSEL"İN SÖYLEDİKLERİNE TAKILMAMALI”

AB karşılıklı ambargolar sonrası kendi üreticisini fonlama kararı alırken, aday Türkiye'yi de Rusya'ya yönelik yaptırımlardan "faydalanmaması" konusunda uyarıyor. Ankara-Moskova hattında kurulacak bu yeni ticari ya da siyasi ilişki acaba Brüksel'i rahatsız mı ediyor? Türkiye bir yol ayrımına mı yaklaşıyor? Boğun"un yanıtı şöyle:

"Eski statü yıkılıyor, AB de aslında 1945 statüsüdür. O statü yıkılıyor. Bu sadece Türkiye-AB ilişkileri bakımından böyle değildir. AB kendi içinde bunları tartışmaya başlamıştır ve bu yönde eğilimler hızla yükselmektedir. Bizzat AB"nin en büyük üyesi Almanya, o statüye karşı çıkmaya başlıyor. Diyor ki "Ben Lizbon"dan Vladimir Rostov"a ortak ekonomi kuracağım". Bu, o statünün yıkılması anlamına geliyor. Bu Türkiye"ye diyelim ki Rusya"yla, Çin"le, Orta Asya ülkeleriyle, diğer komşularla daha yakın ilişkiler kurmasının olanağını veriyor. "Sen şunu yaptın, ben bunu yaptım" gibi şeylerin hiçbir önemi yok. Statü böyle yıkılır. Türkiye tabi ki Rusya ile ticaretini yükseltmelidir. Özellikle gıda üzerinden ticaretini yükseltmelidir. Bu Türkiye"nin siyasi bakımdan da çıkarınadır. Biz Rusya"dan doğalgaz satın alıyoruz ve çok para ödüyoruz. Dış ticaretimiz büyük açık veriyor. Hiç değilse bu açığı da kapatmış oluruz. Bu da Türkiye tarımının yükselmesine yardımcı olur. Onun için bu tür şeylere Türkiye"nin kapılmaması lazım. Zaten AB süreci de ne olacağı belli olmayan bir durumda. Olmayacağı aşağı yukarı herkes tarafından biliniyor. Onun için Türkiye"nin "Brüksel şöyle dedi, böyle dedi" diye takılmaması lazım." (rsfmradio)

21.08.2014 18:37 - [239334]

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Dünya Haberleri

Kaybeden ABD değil, AB olacak

Uzmanlara göre, Rusya'nın Batı"ya karşı aldığı yaptırım kararları 1 yıllık olsa da, bunun AB"ye faturası ağır olacak. Rusya"nın ambargo kararlarını RS FM'de değerlendiren Aydınlık Gazetesi yazarı Hasan Böğün, Ankara'nın Brüksel'den gelen uyarılara karşın, Moskova ile ticari ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

  • İran Kum Fırtınasına Teslim Oldu 5 Ölü
  • Afganistan'da intihar saldırısı: 3 Ölü, 1 Yaralı

Kaybeden, Değil, Olacak