Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/gazetefx/public_html/Includes/Functions.php on line 149
Dengeler değişiyor genç türkiye yaşlanıyor mu? haberi Gazete FX

Dengeler değişiyor genç türkiye yaşlanıyor mu?

Türkiye İstatistik Kurumu"nun verilerine göre genç nüfus konusunda Avrupa birincisi olan Türkiye'de bu durum değişiyor.

Dengeler değişiyor genç türkiye yaşlanıyor mu?Gündem

Türkiye"nin övünerek bahsettiği genç nüfus oranındaki dengeler değişiyor. Türk halkı da Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yaşlanmaya başlıyor. Şuanda Türkiye"de genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranı %16,6 iken bu rakamların 2023"te %15,1, 2050"de %11,7, 2075 yılında ise %10,1"e düşeceği tahmin ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu"nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında genç nüfus oranında birinci olmasına rağmen bu dengenin ilerleyen yıllarda değişeceği görülüyor. Türk halkının yaşlılık oranının artması, doğum oranlarında azalma olması genç nüfus oranında düşmeye neden oluyor. Şuanda Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında genç nüfus oranının toplam nüfus içindeki oranı %11,5 iken Türkiye %16,6"lık oranla birinci sırada yer alıyor. Yalnız toplum yapısındaki değişim, ailelerin yaşam standartlarına bakışı ve çocuk sayısındaki düşünceleri genç nüfus oranında düşüş yaşanmasına neden oluyor. Bu verilere Türkiye"de 2023 yılında genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranı %15,1, 2050"de %11,7, 2075"te ise %10,1"e düşeceği tahmin ediliyor.

TÜİK"in verilerine göre Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında genç nüfusun toplam içindeki sıralaması şöyle; Birinci Türkiye %16,6, ikinci %15 oranıyla Güney Kıbrıs Rum Kesimi, üçüncü sırada %14,7 ile İzlanda geliyor. İlk üçün ardından sıralama %14,6 ile Makedonya, %13,8 ile Karadağ ve %13,5 ile Litvanya şeklinde devam ediyor.

Genç nüfus oranının en düşük olduğu ülkelerin başında ise %9,9 ile İtalya ve İspanya geliyor. İtalya ve İspanya"yı ise sırasıyla %10,5 ile Slovenya ve %10,6 ile Yunanistan takip ediyor.

04.06.2014 16:16 - [239284]

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Gündem Haberleri

Guslün Sünnetleri nelerdir (Şafii Mezhebi)

Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Peki Guslün Sünnetleri nelerdir? işte detaylar...

  • Türk Eğitim-Sen müdürlerin puanlamasına tepkili
  • Tatil için geldi, bir daha haber alınamadı

Dengeler, Değişiyor, Genç, Türkiye, Yaşlanıyor