Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/gazetefx/public_html/Includes/Functions.php on line 149
Banka ücret, komisyon ve masraflarına yeni düzenleme haberi Gazete FX

Banka ücret, komisyon ve masraflarına yeni düzenleme

BDDK, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren yeni taslağıyla 20 kalem dışında hiçbir ücretin alınamayacağı bir model oluşturdu. Düzenleme ile 20 kalem dışında hiçbir ücret alınamayacak.

Banka ücret, komisyon ve masraflarına yeni düzenlemeEkonomi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) yapılan açıklamada, Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı'nda yer alan düzenlemelere ilişkin bilgi verildi.

Finansal tüketicilere sunulan hizmetler karşılığı bankalarca tahsil edilen ücret, komisyon ve masraflara ilişkin usul ve esaslar çerçevesinde, bankalarca finansal tüketicilere sunulan hizmetlerin belirlendiği ifade edilen açıklamada, bu hizmetler kapsamında finansal tüketicilerden tahsil edilebilecek ücret, komisyon ve masraflara ilişkin temel ilkeler ile bu ücretlerin tahsiline dair esasların düzenlendiği belirtildi.

TÜKETİCİ KORUNACAK

Yönetmeliğin yürürlüğe konulması ile finansal ürün ve hizmetlerin ücretlendirilmesinde finansal tüketicinin korunduğu yeni bir döneme girileceği kaydedilen açıklamada, düzenleme ile getirilen temel yenilikler hakkında şu bilgilere yer verildi:

"Yönetmelik ile vatandaşlarımızın bankalar ve diğer finansal kuruluşlar ile ilişkilerinde karşılaştıkları ücret, komisyon ve benzeri masraf kalemleri sadeleştirilerek sayıca azaltılmıştır. Yönetmelik ekinde yer alan 20 ücret kalemi dışında hiçbir ücretin alınamayacağı bir model oluşturulmuştur. Ücretler, yönetmelik ekinde 5 farklı grupta sınıflandırılmıştır. Bu listede yer alanlar dışında hiçbir ücret tahsil edilemeyeceğinden, makul olmayan ücret taleplerinin önüne geçilmiştir. Yeni bir ücret konulabilmesi için Kurumumuzdan izin alınması zorunluluğu getirilmiştir."

KALDIRILAN ÜCRETLER

Açıklamada, kaldırılan bazı önemli ücret kalemleri şöyle sıralandı:

1. Onaysız yapılan bildirimler

2. İpotek fek ücreti,

3. Kiralık kasa ziyaret ücreti,

4. Bozuk para tümleme ücreti,

5. Borcu yoktur yazısı ücreti,

6. Dekont yazdırma ücreti,

7. Hesap bakım ücreti,

8. Hesap özeti gönderim ücreti,

9. SMS gönderim ücreti,

10. Hesap işlemsizlik ücreti,

11. Hesap cüzdanı yazdırma ücreti,

12. Banka kartı ücreti,

13. Hesap açma-kapama ücreti,

14. Dosya masrafı,

15. Kredi istihbarat ücreti,

16. Kredi işlem fişi ücreti,

17. Ödeme planı değiştirme ücreti,

18. Değişken taksitli ödeme planı ücreti,

19. Sanal kredi kartı ücreti,

20. Kendi hesabına para yatırma ücreti,

21. Reddedilen kredi ücreti,

22. Kredili mevduat hesabı kullanım ve tahsis ücreti,

23. Taksitli nakit avans komisyonu,

24. Hareketsiz kredi kartı yıllık üyelik ücreti,

25. Hareketsiz hesaba ilişkin hesap işletim ücreti,

26. Belge taleplerinde ilk yıl için belge ücreti.

ÜCRETLENDİRİLEBİLECEK 20 ÜRÜN VE HİZMET

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK),  internet sitesinde yer alan taslağa göre, bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından sunulacak ürün ve hizmetlere ilişkin sigorta sözleşmeler, sunulan ürün ve hizmetlere ilişkin sözleşmelerden ayrı olarak düzenlenecek.

Söz konusu kuruluşlar tarafından ücretlendirilebilecek 20 ürün ve hizmet ise şöyle olacak:

"Bireysel Krediler (Tahsis Ücreti, Ekspertiz Ücreti, Taşınır ve Taşınmaz Rehin Ücreti),

Mevduat (Hesap İşletim Ücreti, Para Çekme Ücreti),

Para Transferleri (Elektronik Fon Transferi Ücreti, Havale Ücreti, Swift Ücreti),

Kredi Kartları (Yıllık Üyelik Ücreti, Ek Kart Yıllık Üyelik Ücreti, Kart Yenileme Ücreti, Nakit Avans Çekim Ücreti),

Diğer (Kiralık Kasa Ücreti, Kampanyalı Ürün ve Hizmetler Ücreti, Fatura Ödeme Ücreti, Arşiv - Araştırma Ücreti, Onaya Bağlı Bildirim Ücreti, Bakiye Sorgulama Ücreti, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Yapılan Ödemeler, Üçüncü Kişilere Yapılan Ödemeler)"

Bunlar ve Yönetmelikte yer alanların dışında herhangi bir ürün veya hizmet için tüketicilerden ücret talep edilemeyecek. Bu sınıflandırmada yer almayan, yeni bir ürün ve hizmet grubunun belirlenmesi veya yeni bir ücret kaleminin oluşturulabilmesi için ilgili kuruluş tarafından, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulundan izin alınması gerekecek. Kurul, gerekli gördüğü hallerde ücretlerin sıralandığı söz konusu listeyi değiştirmeye yetkili olacak. Söz konusu listenin Kurul tarafından değiştirilmesi durumunda, kuruluşlar değişikliğin yapıldığı tarihi takip eden ayın sonuna kadar yeni sınıflandırmaya intibak etmekle yükümlü olacak.

ÜCRETLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ

Bir takvim yılı içinde, ücretlerde yüzde 20'nin üzerinde artış yapılabilmesi için tüketiciden onay alınması zorunlu olacak. Bu değişikliğin, tüketiciye en az 30 gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı veya kaydı tutulan telefon vasıtasıyla bildirilmesi gerekecek. Bu bildirim üzerine tüketicinin kendisine bildirim yapıldığı tarihten itibaren 15 gün sonrasına kadar ürünün veya hizmetin kullanımından vazgeçme hakkı olacak. Bu hakkın kullanılması halinde, tüketiciye uygulanacak ücret artışının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilave ücret talep edilemeyecek.

Kuruluşlar tarafından süreklilik arz etmeyen para transferleri, fatura tahsilatı gibi anlık işlem ve hizmetlerden ücret tahsil edilmeden önce, işlemin gerçekleştirildiği alanın yapısına uygun bir şekilde tüketicinin onayının alınması halinde, söz konusu bildirim ve onay alma yükümlülükleri uygulanmayacak.

BİLGİLENDİRME

Finansal tüketicilerden talep edilen faiz, ücret ve diğer kesintilere ilişkin güncel bilgiler açık, anlaşılır ve kolay erişilebilir şekilde kuruluşların internet sitelerinde karşılaştırmaya uygun biçimde yer alacak. Bu bilgilerde değişiklik olması halinde, internet sitesi eş zamanlı olarak güncellenecek. Kuruluşlar, kredi ürünlerinin kullanılması halinde ortaya çıkacak faiz oranı ve ücret bilgilerini detaylı bir şekilde gösteren hesaplama araçlarını internet sitelerinde sunmakla yükümlü olacak.

Kuruluşlar, tüketicinin onayı alınmaksızın yaptığı bildirimlerden ücret talep edemeyecek. Hukuken belirli bir şekilde yapılması zorunlu olan bildirim ve işlemler, maliyetleri kadar ücretlendirilebilecek. Bunların dışında kalan onaya bağlı bildirimler için, sözleşmede yer verilmesi kaydıyla ücret alınabilecek.

Finansal tüketicilerin sözleşme, işlem fişi ve benzeri dokümanların bir örneğini talep etmeleri halinde, kuruluşlarca ilgili dokümanın düzenlenme tarihinden sonraki ilk yıl için herhangi bir ücret alınmayacak. İlgili dokümanın düzenlenme tarihinden itibaren bir yılın üzerinde sürenin geçmesi halinde, tüketiciye bilgi verilmek suretiyle, yapılan işlemle orantılı olacak şekilde makul bir ücret talep edilebilecek.

Kuruluşlar, bu Yönetmeliğe konu ücretlerin azami ve asgari tutar ve oranlarını BDDK'ya güncel olarak bildirmek ve şubelerinde görülebilecek yerlerde ilan etmekle yükümlü olacak.

21.08.2014 18:33 - [239333]

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Ekonomi Haberleri

Banka, Ücret, Komisyon, Masraflarına, Düzenleme